среда, 9 ноября 2016 г.

Тема: «…Що таке вогонь? Таємниця. Загадка!...»

Каскад: Науки, природа, людина

Мета:
- зібрати і системно засвоїти знання з разних галузей наук, практики та перспектив з теми «Вогонь»;
- сприяти тому, щоб учні прийшлидо висновку, що різні ситуації можна вирішити різними способами, визначити, від чого залежить вибір;
- учити передбачати наслідки своїх дій та  у дітей відповідальність за свій вибір;
- розширювати  уявлення  учнів про причини виникнення пожежі;
- спонукати до виконання правил протипожежної  безпеки;
- навчати правильно діяти під час пожежі,зберігаючи здоров'я  й  життя;
- розвивати  пам'ять, мислення,  зв’язне  мовлення,
- виховувати співчутливе ставлення до людей, бажання прийти на допомогу,
- вміння працювати в групах, прислухатись до думки інших.

Завдання:

- ознайомити учнів з легендами та історичними фактами про вогонь
- формувати цілісне уявлення учнів про значення вогню для життя людини

Обладнання та матеріали: мультимедійна презентація, картки з завданням, відеофільми, уривки з музичних творів, репродукції картин, твори українських та зарубіжних письменників

Тип уроку: урок-кейс

Розгортка за предметами:



Міфологія
Географія
Природа
Хімія
Українська мова
Українська  література
Світова література
Народознавство
Музика
Живопис


Випереджальне завдання:  Прочитайте текст, підготуйте доповідь на питання: «Що ж таке вогонь? Таємниця чи загадка?»
« Чому вогонь сповнений для нас такої нез'ясованої принади? Що тягне до нього і старого і малого? Вогонь - це вічний рух. Те, що людина завжди прагнула знайти, але так і не знайшла. Або майже вічний. Якщо йому не перешкоджати, він горітиме, не згасаючи, протягом усього життя. І все ж, що таке вогонь? Таємниця. Загадка! Вчені щось белькочуть про тертя і молекули, але, в сутності, вони нічого не знають »
Рей Бредбері. «451 градус за Фаренгейтом»

Перебіг уроку

І. Організаційна частина.

1. Налаштування на успіх.
Доброго дня, дорогі діти та шановні гості. Сьогодні теплий і погожий день, тому я бажаю Вам, щоб і Ваш настрій сьогодні залишався таким же сонячним.

ІІ. Мотивація навчання. Оголошення теми та мети уроку.

1.      На минулому уроці ми ознайомилися з цитатою з роману американського письменника Рея Бредбері «451 градус за Фаренгейтом». Давайте її пригадаємо.
 « Чому вогонь сповнений для нас такої нез'ясованої принади? Що тягне до нього і старого і малого? Вогонь - це вічний рух. Те, що людина завжди прагнула знайти, але так і не знайшла. Або майже вічний. Якщо йому не перешкоджати, він горітиме, не згасаючи, протягом усього життя. І все ж, що таке вогонь? Таємниця. Загадка! Вчені щось белькочуть про тертя і молекули, але, в сутності, вони нічого не знають »
Рей Бредбері. «451 градус за Фаренгейтом»
2.      Вашим завданням було обєднатися у групи і за допомогою вчителів нашої школи та Інтернет-ресурсів дати відповідь на питання: що ж таке вогонь з точки зору різних галузей науки.
3.      Чи готові Ви до наповнення нашого кейсу?
4.      А чого ві очікуєте від уроку?
(відповіді)
Тож розпочнемо наш пошук…

ІІІ. Пізнавальна практична частина

1.      Вогонь очима дітей
(дитячий кліп «Що таке вогонь?) – про яке явище говорять діти?

2.      «Вогонь» як явище Мови
В українській мові слово  "вогонь" було використане перекладачами Біблії для перекладу грецьких слів PUR, PUROS-вогонь. Спільнословянське слово, що походить від латинської– ignis
За тлумачним словником слово «вогонь» багатозначне: має 5 значень,  три з яких – переносні:
1.      Швидке горіння, що супроводжується значним виділенням тепла та світла, полум'ям і димом.
2.      Світло від освітлювального приладу або того, що горить
3.      пер.розмовне. Підвищена температура тіла
4.      пер. поетичне. Внутрішнє горіння, пристрасть
5.      пер. військове. Бойова пальба.

Завдання: у поданих реченнях з'ясувати значення слова

3.      Поезія
 Ми  використовуємо слово «вогонь» в прямому та переносному значенні.. Ми називаємо джерелом енергії, який знаходиться всередині нас також вогнем.
Це бажання отримувати перемогу, завойовувати що-небудь та долати перепони.


О зоре ясная моя!...
І світиш, і гориш.над ним
Огнем невидимим,. вятим,
Животворящим…


(Т. Шевченко)
Про здатність горіти в серцях людей, самозапалюватись пророче сказала Леся Українка:


Як я умру, на світі запалає
Покинутий вогонь моїх пісень,
І стримуваний пломінь засіяє.
Вночі запалений, горітиме удень.



Горить історія, горить земля,
Горять віки, мов книги…
 (В. Стус)
Вогонь як символ прозріння, оновлення, як  заклик  до  свободи  протиставлений  ідеї темряви, зневіри у вірші Лесі Українки “Досвітні вогні”:


Вставай, хто живий,
В кого думка повстала!
Година для праці настала!
Не бійся досвітньої мли, –
Досвітній огонь запали,
Коли ще зоря не заграла



День прозорий мерехтить,  мов полум’я,
І душа моя горить сьогодні.
 (О. Теліга)


…як ватра, сонце догоріло,
Пожаром очі обпекло.
В горючому вінку несміло
Схиляю радісне чоло.


 (Б. І. Антонич)


Колодязь, тин і два вікна сумні,
Що тліють у вечірньому вогні.
І в кожній шибі – ніби дві жарини –
Журливі очі вставлено..
Це ти, о пресвята моя зигзице-мати!.


(В. Стус)
Павло Тичина писав з цього приводу:
Як не горю – я не живу…
Бо завжди я – як полум’я!.

Завдання: пригадайте поезії, у яких би зустрічалося слово вогонь та похідні від нього

Міфологія

Легенд, пов'язаних з стихією вогню, мабуть, найбільше у світовій та українській літературі. Кожна міфологія світу має своє соціальне підґрунтя.
У грецькій міфології титан Прометей іде до людей, несе їм вогонь, тепло.  І на це Олімп реагує, як відомо, зле, жорстоко – приковує Прометея до скелі й посилає щоденно орла, аби він довбав героєві груди і пожирав печінку.
У давніх українців майже кожен бог іде до людей. Сварог – найдавніший бог Сонця – передає світло своєму синові Дажбогові й спускається в поетичній уяві українців на землю, щоб навчити людей користуватися вогнем та ковалювати.

Завдання:

Фізкультура і спорт

За повір'ями, магічна сила вогню залежить від джерела, з якого він добутий. Наприклад, вогонь від блискавки володіє великими чаклунськими, магічними якостями. Його використовували проти ворога, під час боїв. Є вогонь від сонця. До речі, від сонячних променів у Греції, в Олімпії, запалюється Олімпійський вогонь – традиційний атрибут (із 1928 р.) Олімпійських ігор. Його запалюють естафетою на урочисте відкриття Ігор, де він горить на Олімпійському стадіоні в спеціальній чаші до самого завершення спортивного дійства. У ритуалі запалювання і зберігання Олімпійського вогню лежить турбота про успадкування спортивних ідеалів. Учасниця ХХІ зимової Олімпіади у Ванкувері, українка за національністю, але громадянка Канади, 91-річна Ольга Котелко, якій довірили пронести Олімпійський вогонь, писала, що він надихає та обнадіює, переповнює почуттями патріотизму й гордості. Вогонь – це символ міцного здоров’я й добробуту.

 

Народознавство

Стихія, яку українці обожнювали з давніх-давен. Вогонь вважався живою, вічно голодною та очищувальною силою. За повір’ям, вогонь -— це багатство, тому не можна було давати його з дому, аби не обідніла родина.
В казках слов'ян мотив вогню ми знаходимо в образах Змія Горинича та печі. Горинич – походить від слова «гора», що у словян означало ліс. Отже, Горинич могло означати і вогонь, що виник внаслідок грозового удару в лісове дерево. Якщо змій - вогонь, то неважко зрозуміти, чому казковий змій наділяється безліччю голів: це численні вогненні язики. На місці зрубаних голів виростає безліч інших: вогонь, погано загашений в одному місці, знову спалахував; на місці одного полум'я виникало безліч інших. Герой тільки тоді перемагає вогонь, коли гасить всі вогні відразу. Так зображено «злий» бік вогню. На противагу йому діє «добрий» вогонь – піч.
Також існує багато прислівїв та приказок про вогонь.
В сіні вогню не сховаєш.
Від вогню і камінь трісне.
Вогню в полі далеко не занесеш.
Вогонь і вода добре служать, але лихо панують.
Гаси вогонь, поки не розгорівся.
Із малої іскри великий вогонь буває.
Мокрого поліна вогонь не лиже.

Історія

Важко собі навіть уявити життя людини без вогню. Він допомагає приготувати їжу, зігрітися коли холодно. На заводах та підприємствах вогонь використовують, щоб виплавляти метал, виготовляти посуд, пекти хліб. Автомобілі не зрушать з місця, а космічний корабель не полетить, якщо на допомогу не прийде вогонь.
Через надзвичайно важливе значення вогню різні способи його добування винайшли ще первісні люди. Існують свідчення про використання вогню для приготування їжі ще майже 2 млн років тому, хоча контрольоване використання вогню розпочалося, мабуть, не раніше ніж 400 тис. років тому. Початок постійного використання вогню людиною припадає на період від 50 до 100 тис. років тому.
Спочатку, мабуть, людина отримала вогонь в своє розпорядження внаслідок лісових пожеж, викликаних блискавками. Отриманий вогонь потрібно було весь час підживлювати й оберігати. Згодом людина навчилася добувати вогонь при потребі іншими способами. Одним із таких способів було тертя. Добування вогню тертям потребувало значного вміння.
На заміну добуванню вогню тертям прийшло використання кременя та кресала. Кресало залишалося основним засобом для добування вогню до винайдення сірників.

 

Природа

Одним з дивовижних явищ природи з вогні святого Ельма. Першими свідками цього явища були моряки, які спостерігали вогні святого Ельма на щоглах та інших загострених предметах. Вогні святого Ельма являють собою розряд у формі пучків або китиць (або коронний розряд), який виникає на гострих кінцях високих предметів (вежі, щогли, поодинокі дерева, гострі вершини скель тощо) при великій напруженості електричного поля в атмосфері. Це досить поширене явище, яке спостерігається під час грози, а також перед і відразу після неї.
Свою назву явище отримало від імені святого Ельма (Еразма) - покровителя моряків у католицькій релігії. Вважалось, що поява вогнів святого Ельма обіцяла морякам надію на успіх, а під час небезпеки - і на порятунок.
Не менш унікальним є явище  - Вогняний смерч. Він утворюється, коли розрізнені осередки пожеж об'єднуються в одне величезне багаття. Повітря над ним нагрівається, його щільність зменшується і багаття піднімається вгору. Знизу на його місце надходять холодні маси повітря з периферії, яке також нагрівається. Виникає ефект димової труби. Напір гарячого повітря досягає ураганних швидкостей, а температура піднімається до 1000˚С. Все горить або плавиться, при чому все, що знаходиться поруч, «всмоктується» через вітер у вогонь. І так до тих пір, поки не згорить все, що може горіти.
Ймовірно, найзагадковіше природне явище зі всіх перелічених – куляста блискавка. Перш за все тому, що куляста блискавка - виключно рідкісне природне явище, єдиної фізичної теорії виникнення і перебігу якого досі не представлено. Існує близько 200 теорій, які пояснюють явище кулястої блискавки, але жодна з них не отримала абсолютного визнання в науковому товаристві.

Живопис

Зображення вогню в живописі, були і є вічною темою. Вогонь – це антипод води. На картинах він присутній у повній мірі: це і зображення факелів, свічок, вогняних коней, це й пожежі, які протягом століть знищували все на своєму шляху. Вогонь для художника – це передусім першоджерело всього сущого, символ пізнання і руху.
Серед багатьох прекрасних акварелей, виконаних Тарасом Шевченком на засланні, безперечно, вирізняється одна, що одразу привертає до себе увагу. Це „Пожежа в степу”, виконана художником на другий день після виходу Аральської експедиції в похід, тобто 12 травня 1848 року. По дорозі від Орської фортеці до укріплення Раїм (бо саме з цього пункту в гирлі Сир - Дар’ї експедиція вийшла в Аральське море) Шевченко став свідком того, як казахи влаштовували традиційний щорічний підпал сухої ковили у степу.
Через кілька років (у 1855) Тарас Григорович опише це вражаюче видовище у своїй повісті „Близнята”.

Незвичною є й робота російського жівописця Юхима Волкова «Пожежа», яка була написана у 1900 році. Автор намагається зобразити не тільки пейзаж, а й показати мешканців села, які не відчувають паніки, ними володіє бажання допомогти іншим.


Картини зі сценами стихійних лих, таких як «Вогонь у Трої» Керстіан де Kейнінк пише впродовж своєї кар'єри. Вони становлять третину його творів.

 

 

Фізика

Вогонь - одне з найбільш красивих фізичних явищ. І одне з найбільш загадкових. Навіть сьогодні не так багато людей можуть точно сказати, що це за явище.
Багато хто помилково називають горіння вогнем, але це неправильно. Насправді вогонь - лише один з етапів горіння. Якщо говорити ще конкретніше - це фізичне явище розглядає гази і плазму в сукупності.
Слід зазначити, що від температури вогню та від хімічного складу горючих матеріалів залежить колір полум'я.
Так звичним жовтогарячим кольором володіє деревина, в той час, як червоний колір полум'я з'являється при згорянні кальцію або літію. А для створення жовтого необхідно використовувати як паливо пальне речовина з високим вмістом натрію. Шляхетним блакитним кольором характеризується при горінні природний газ, синій - якщо в паливі присутній селен. Надає вогню білий колір присутність в паливі титану або алюмінію. Вогонь стає фіолетово-рожевим під впливом калію, а під впливом молібдену, сурми, міді, барію чи фосфору - зеленим.

Музика

Тема природи та вогню здавна вабила композиторів. Образи стихії  ми можемо зустріти як у композиторів минулого століття, так і серед сучасних творів. Кожен композитор має своє уявлення про вогонь.
Танок Вогню з балету Мануеля де Фалья «Чарівне кохання» показує бурхливий вогонь, який рухається вперед.
У Віталія Кикти вогонь зображено м'яким, такий вогонь заспокоює, надихає на приємні спогади.
До «вогняної поезії» неодноразово звертається й Олекса ндр Скрябін . У «Поемі до полум'я» ми можемо побачити нерівне полум'я.

 

 

 

Хімія

Вого́нь — швидке горіння, що супроводжується значним виділенням тепла та світла, полум'я і диму.
У вузькому значенні вогонь — це полум'я, сукупність розпечених газів, що виділяються в результаті процесу горіння.
Символічно чотири елементи, необхідні для підтримування вогню: паливо, кисень, тепло та ланцюгову реакцію.  Для припинення вогню необхідно усунути один із чотирьох чинників: подачу палива, доступ окисника, високу температуру або можливість підтримування ланцюгової реакції.  Одна з основних властивостей вогню - його висока здатність до саморозповсюдженню у відповідних умовах. Некероване горіння поза межами спеціально відведеного вогнища, може призвести до загибелі людей, тварин та рослин, значних матеріальних збитків.
Пожежа – це найбільш розповсюджена біда у всьому світі. У кожну годину в ньому гинуть десятки людей, тварини та рослини. І причина багатьох із них – це необережність дорослих та дитячі пустощі з вогнем, таке, так би мовити, «загравання» з сильною стихією, яка здатна знищувати, «з’їдати» все на своєму шляху.

Які причини виникнення пожеж?

Статистика:

Щороку у світі трапляється близько 5 млн. пожеж.
В Україні щодня трапляється 120 пожеж, у яких гине до семи чоловік.
У 2014 році на Інгульці виникло 53 пожари
-          26 пожарів  через необережне поводження з вогнем на вiдкритiй територii (дачі, смітники)
-          1 загорання через необережне поводження з вогнем при палiннi
-          12 через необачне ставлення з газовою плитою
-          4 через коротке замикання електропроводки
У  2015 - 12 пожеж.
-          8 через коротке замикання електро проводки,
-          4 необачне ставлення з газовою плитою

 Отже, як бачимо, найчастіше пожежі виникають  з участю людини
•          необережне поводження з вогнем;
•          порушення правил пожежної безпеки;
•          підпали.

Про  нищівний  вогонь  написано багато творів не тільки в живописі, музиці, але й у літературі (як українській, так і в світовій)
М. Коцюбинського “Фата моргана”:
“Вогонь!
Червоний, веселий, чистий.
Ще  недавно  лежав  він  у  темній  коробці, холодний.і непомітний, наче Хома на світі, а тепер мститься за людську кривду.
Гори, гори…
Каламутні  Хомині  очі  теж  мечуть  іскри.
Якби могли, вони б усе спалили, усе спопелили, – сіно, хліб панський, будинки, саму зем-лю обняли б вогнем…
Бо  воно  грішне.  Все  грішне  на  проклятій землі… Все грішне, тільки вогонь.святий. Аякже. Сам Бог у гніву кида вогонь на землю”.
В.Распутин «Пожар»
Мутное прерывистое зарево извивалось сбоку и словно бы далеко вправо от складов; Ивану Петровичу на миг показалось, что горят сухие огородные прясла и банька, стоящая на задах, но в ту же минуту зарево выпрямилось и выстрелило вверх, осветив под собой складские постройки. Снова послышались крики и треск отдираемого дерева. Иван Петрович опомнился: и что же, куда он с пустыми руками? Он бегом повернул назад, крича на ходу Алене, но ее уже не было, она, бросив избу, умчалась. Иван Петрович подхватил с поленницы топор и заметался по ограде, не помня, где может быть багор, и не вспомнил, перехваченный другой мыслью: что надо бы закрыть избу. Тут заплясали на стене всполохи огня, заторопили, и Иван Петрович, потеряв всякую память, кинулся тем же путем обратно.
Пробивался с ревущим полыханьем огонь. В углу, где загорелось, догорало низовым жаром. Там, казалось, и было поддувало, оттуда выносило огонь на два плеча широким и загнутым коромыслом, на концах которого сквозь пламя еще протемнивали, как подвеси, крайние склады.
Всему приходит конец. Отошла и эта страшная ночь, встало утро, и при белом свете опустился огонь вниз и приутих, устало добирая остатки. Утро встало теплое и сырое, и едкий дым, не подымаясь, обволок поселок и не сходил с него. И по берегу, и по льду темнели и чадили головешки, расквашенный грязный двор, резко очерченный с двух сторон широкой и дымящей полосой пожарища, представлял из себя что-то до жути окончательное и безнадежное. И уцелевший зелененький магазинчик ничуть не успокаивал, а добавлял, напротив, выбивающимся своим видом и горечи, и боли, и угара.»
Борис Житков «Пожар»
Петя с мамой и с сестрами жил на верхнем этаже, а в нижнем этаже жил учитель. Вот раз мама пошла с девочками купаться. А Петя остался один стеречь квартиру.
Когда все ушли, Петя стал пробовать свою самодельную пушку. Она была из железной трубки. В середину Петя набил пороху, а сзади была дырочка, чтоб зажигать порох. Но сколько Петя ни старался, он не мог никак поджечь. Петя очень рассердился. Он пошёл в кухню. Наложил в Плиту щепок, полил их керосином, положил сверху пушку и зажёг. "Теперь небось выстрелит!"
Огонь разгорелся, загудел в плите - и вдруг как бахнет выстрел! Да такой, что весь огонь из плиты выкинуло.
Петя испугался, выбежал из дому. Никого не было дома, никто ничего не слыхал. Петя убежал подальше. Он думал, что, может быть, всё само потухнет. А ничего не потухло. И ещё больше разгорелось.
Учитель шёл домой и увидал, что из верхних окон идёт дым. Он побежал к столбику, где за стеклом была сделана кнопка. Это звонок к пожарным. Учитель разбил стекло и надавил кнопку.
У пожарных зазвонило. Они скорей бросились к своим пожарным автомобилям и помчались во весь дух…
Петина мама прибежала, когда вся квартира была уже в огне. Милиционер никого не пускал близко, чтоб не мешали пожарным.
А Петина мама всё плакала и говорила, что, наверное, Петя сгорел, потому что его нигде не видно.
А Пете было стыдно, и он боялся подойти к маме. Мальчики его увидали и насильно привели.

Давайте  разом розберемо ситуацію, що склалася з Петрусем. Що Петрик зробив не так?

(відповідідітей)

Теми пожежі торкався і український письменник Б. Грінченко у своєму оповіданні «Каторжна». Докія була сиротою, і їй весь час здавалося, що її ображають. За це вона вирішила помститися і підпалила хату. Коли полумя розгорілося, дівчина почула крик маленької дівчинки Олександри, яка знаходилася у хаті.

А солома шипіла, шкварчала і починала розгорятися…
Та боже мій!.. Та нащо ж це вона?..
Треба гасить, гасить мерщій, а то все займеться.
Все закрутилось їй у голові. … Треба його погасити. Вона відразу зірвалася з місця і впала на полум'я. Воно пекло її, на їй займалась одежа. Але вона того не чула. Вона хапала руками вогняну солому, підгортала під себе і силкувалася гасити. Але вже вся одежа горіла на ній. Тоді, не знаючи, що робити, вона скрикнула:
— Рятуйте, хто в бога вірує! Рятуйте! — і більше нічого вже не пам'ятала...

Чи правильно діяла Докія під час гасіння пожежі?
(відповіді)

Богдан для нас підготував пам'ятку

Як же загасити вогонь?

Вогонь згасає, коли закінчується паливо, тому одним із важливих заходів при гасінні пожеж є локалізація горіння, запобігання можливості перекидання вогню на сусідні об'єкти.
 Ефективним методом гасіння вогню є припинення доступу кисню. За невеликого вогню цього можна досягти накриванням полум'я.
Для гасіння пожеж часто використовується вода. Її випаровування потребує багато тепла, тому сприяє зниженню температури.
У вогнегасниках використовуються речовини, які утворюють піну, що перешкоджає підтриманню ланцюгової реакції горіння.

Вогонь -  може бути другом, а може стати ворогом. Він залишив свої сліди в історії усіх епох і народів. Тисячі міст і сіл згинули в гігантських язиках  полум'я. Багато цінних творінь перетворилося в попіл. Вогонь погубив мільйони людських життів. По своїм трагічним наслідкам пожари не поступалися епідеміям, засухам, паводкам.Це стосується кожного. Тому пропоную Вам переглянути невеликий ролік про пожежу в кімнаті.
( перегляд роліка)
Павло нам також підготував  пам'ятку, як же треба поводитися під час пожежі, щоб уникнути трагічних наслідків.

Пам'ятка.  «Як поводитися під час пожежі?»
1) Не можна ховатись під столами, ліжками під час пожежі. Адже на розшукдітей, що сховалися, витрчається час. Це може призвести до загибеліпотерпілого і рятівника.Треба кликати дорослих на допомогу, негайно телефонувати  «101»
2) Якщо вогонь маленький  і  зайнявся не від електроприладу чи газової плити, швидко залийте його водою так, щоб не залишилося жодної іскринки.
3)П олум’я  можете  гасити піском, землею, мокрим одягом.
4) Якщо в приміщенні з’явилося  багато диму, пробирайтеся до виходу поповзом, рот і ніс бажано затулити змоченою у воді хустиночкою (тканиною). Щоб не втратити в задимленому приміщенніорієнтир, пересуватись потрібно вздовж стін.

IV. Підсумок уроку

1.      Рефлексія: продовжіть фразу…
На уроці я дізналася, що ….
На уроці мені найбільше запам'яталось…
2.      Робота з карткою самооцінювання
Перед вами на столі лежать картки самооцінювання. Заповніть їх.

V. Домашнє  завдання

1гр.Зробити компаративний  аналіз віршів "Заповіт"  Т.Г. Шевченка та переклад німецькою І.Франка
2 гр. Зробити омпаративний аналіз сонета У.шекспіра та його переклад  І.Я. Франка
































Прізвище та імя___________________________________________
Тема, над якою працював____________________________________


Вид роботи
Участь
Бал
Робота з вчителем


Робота з Інтернет-ресурсами


Повнота інформації з таного завдання


Уміння виділити основне з інформації


Оригінальність подачі матеріалу


Емоційність  викладу матеріалу


Уміння володіти аудіторією


Почуття часу


Середній бал